Akne (Sivilce) Tedavisi

Akne(Sivilce) Tedavisi

Özellikle ergenlik dönemindeki gençler başta olmak üzere birçok insanın ortak sorunu haline gelmiş olan akneler, çeşitli dönemlerde ve vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkabilir. Genellikle yüz, boyun, sırt ve kolların üst kısmında rastlanan bu hastalık kişilerin psikolojisini negatif etkiler.

 

Çukurambar Mahallesi 1426.Cadde No:28/A Migros Binası Ankara

Telefonunuza otomatik yol tarifi almak için tıklayın.

Hemen Arayın: (0312) 284 11 44

 

Akne Oluşumunu Etkileyen Faktörler

Akne oluşumunu etkileyen faktörler:

 • İş hayatındaki düzensizlik
 • Stres
 • Gerginlik
 • Sağlıksız beslenme

Bu faktörler başta olmak üzere birçok çevresel faktör aknelerin oluşumunu etkiler.

Yer yer kızarıklıklar veya iltihaplı görüntüye sahip olabilen akneler, 40 yaşına kadar insanlarda sıklıkla rastlanan bir hastalıktır.

Akne oluşumu hakkındaki videomuzu aşağıda izleyebilirsiniz.

Akne Tedavi Edilebilir

Yüzde çıkan sivilceler ve sırt sivilceleri başta olmak üzere sivilce, kişinin rahatsızlık duymasına sebep olan ve tedavi ettirilmek istenen bir durumdur. Neyse ki, tıbbın gelişmesi ile sivilcelerden kurtulmak için birçok yöntem bulunmaktadır.

Sivilce lazer tedavisi ile sivilcelerinizi tedavi etmek mümkün. Sivilcenin evresine bakılarak bir ya da birkaç seans uygulanan lazer tedavisi ile aknelerden kurtulabilirsiniz. Lazer kullanımı ile ciltteki ölü hücreler yüzeysel peeling ile uzaklaştırılmakla birlikte yüzün aşırı  yağlı görünümüne sebep olan ve bu sebeple sivilce oluşumunu tetikleyen yağ bezlerinde küçülme sağlanmaktadır. Sivilcelerin hangi evrede olduğu ve cilt tipi gibi unsurlar tedavi yöntemini değiştirdiği için sivilce tedavisinin kozmetik ürünlerle değil, bir uzman tarafından yaptırılması önerilir.

 

Çukurambar Mahallesi 1426.Cadde No:28/A Migros Binası Ankara

Telefonunuza otomatik yol tarifi almak için tıklayın.

Hemen Arayın: (0312) 284 11 44

 

Ergenlik Döneminde Akneler Artış Gösterir

Vücudun büyümesi için salgılanan hormonlar ergenlik döneminde artış göstermektedir. Bu hormonların salgılanması da sivilce oluşumunu tetikler.  Bu dönem boyunca vücudunun farklı yerlerinde özellikle de yüzde çıkan sivilcelerin erken tedavi edilmesi bunların kalıcı iz ve leke bırakmadan iyileşmelerini sağlamaktadır.

Sivilce tedavisi süresince uygulanan lazer ışınları, değişik dalga boyları ile hastanın cildinde bulunan akneye direkt olarak uygulanarak, sivilcenin yok edilmesi ve sivilce oluşumunun engellenmesi sağlanır.

 

Sivilce Tedavisi

Sivilce Tedavisi

 

Sivilce ile Akne Farkı Nedir?

Sivilce ile akne aynıymış gibi kullanılsa da aralarında fark bulunmaktadır. Akne en basit açıklama ile sivilcenin tıbbi ismidir. Akne ve sivilce açıklamalarını yapmak gerekirse;

 

Sivilce nedir?

Sivilce, küçük bir kabarcık veya papüldür. Yağ bezleri tıkandığında ya da enfekte olduğunda sivilce gelişir. İçi irin ile dolu, şişmiş kırmızı lezyonlara sebep olur. Her yaşta çıkabileceği gibi özellikle ergenlik döneminde ortaya çıkar.

 

Akne nedir?

Akne, yağ bezlerinin salgılandıktan sonra kıl folikülleri ve cilt iltihaplanması oluşur. Bu iltihaplanma bakteriler tarafından enfekte olursa ortaya çıkan hastalığa akne denmektedir.

 

Akne ile sivilcenin farkları:

 • Akne daha geniş bir terimdir, sivilce ise bir tür aknedir.
 • Akne foliküllerin tıkanmasından kaynaklanırken, sivilceler cilt gözeneklerinin tıkanmasından kaynaklanır.
 • Akne ağrılıdır ancak sivilce şiddetli bir derecede olmadığı sürece ağrısızdır.
 • Akne, sivilceden daha ciddi bir durumdur.

 

Çukurambar Mahallesi 1426.Cadde No:28/A Migros Binası Ankara

Telefonunuza otomatik yol tarifi almak için tıklayın.

Hemen Arayın: (0312) 284 11 44

 

Sivilce (Akne) Tedavisi Nedir?

Sivilce tedavisi tamamen hastaya özel olarak seçilen farklı tedaviler şeklindedir. Bu tedaviler:

 • Yüzde çıkan sivilceler için sadece yüzüne süreceği temizleme ürünleri ile birlikte kullanılan lokal tedaviler dediğimiz kremler
 • Hormon
 • Antibiyotik
 • A vitamini (ağızdan alma)

 

Sivilce (Akne) Tedavisinde Sürme İlaçlar Nasıl Kullanılır?

Sürme ilaçlar, lokal tedaviler temizleyici ajanlar ile birlikte kullanılmalıdır. Sürme ilaçları kullanılırken tedavinin uzun bir sürece yayılacağı gözardı edilmemelidir. Lokal tedaviler ortalama 3 ay kullanılmalıdır. Tedavinin bir süre kullanılıp bırakılması yada gerekenden erken sonlandırılması halinde rahatsızlığın tekrarlamasına sebep olacaktır.

 

Akne Tedavisi

Akne Tedavisi

 

Sivilce (Akne) Tedavisinde İyileşmeler Ne Zaman Görülür?

Akne tedavisi / Sivilce Tedavisi zaman alan bir tedavidir. Tedavinin etkisi en erken 6-8 hafta sonunda görülebilmektedir. Etki görülmeye başladıktan sonra tedavi kesilmemeli devam ettirilmelidir.

Sivilce oluşumu genellikle ergenlik döneminde başlayıp 25 yaş civarında sonlanmaktadır. Nadiren de olsa 30’lu 40’lı yaşlarda da görülebilmektedir.

 

Sivilceler Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Sivilceler tedavi edilmezse ileride leke ve kalıcı izlere sebep olabilir. Bu izlerin tedavi süreci Sivilce Tedavisi uygulamasından daha zor ve uzun sürecektir.

 

Sivilce (Akne) İzlerinden Kurtulmak Mümkün Mü?

Sivilce izleri için cilt yapısına ve sivilcenin şiddetine göre belirlenecek bir çok sivilce tedavisi uygulaması bulunmaktadır. Bunlar fraksiyonel karbondioksit, iğneli radyofrekans gibi cildin yeniden yapılanmasını sağlayan uygulamalardır.

 

Çukurambar Mahallesi 1426.Cadde No:28/A Migros Binası Ankara

Telefonunuza otomatik yol tarifi almak için tıklayın.

Hemen Arayın: (0312) 284 11 44

Formu Doldurun, Sizi Arayalım!